Kredyty gotówkowe

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Kredyt gotówkowy

Każdy bank posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka kredytów gotówkowych. Są to kredyty w rachunku bieżącym, kredyty okazjonalne(świąteczne, wakacyjne), kredyty skonsolidowane.

Duża podaż w tym zakresie wynika z dużego zapotrzebowania na ten rodzaj kredytu. Szybki kredyt gotówkowy cieszy się dużą popularnością, prawie każdy potrzebuje lub będzie potrzebował takiego kredytu.

Banki prześcigają się w ofercie, a to proponują zerową prowizję, raty rozłożone na dowolną ilość, wakacje w spłacie, obiecują decyzję już przy pierwszej rozmowie, bez zabezpieczeń. Kredyt gotówkowy jest udzielany głównie na cele konsumpcyjne, bank nie kontroluje celowości wykorzystania takiego kredytu.

 

Najlepiej jest zaciągnąć kredyt w banku, w którym jest prowadzone konto podstawowe i kierowane są tam stałe dochody. Jest to wygodne ze względu na spłaty jak również pozwala skorzystać z lepszych warunków cenowych – niższa prowizja czy oprocentowanie. Niezależnie od tego przy zaciąganiu wyższej kwoty kredytu, a co za tym idzie kredytu długoterminowego, zasadnym jest poznanie ofert innych banków.

Podstawowe parametry kształtujące cenę kredytu to prowizja i oprocentowanie, ale na koszt kredytu wpływa też rodzaj spłat, tj. równe raty kapitałowo-odsetkowe lub raty malejące.

Pierwszy sposób jest wygodniejszy dla kredytobiorcy gdyż wie ile co miesiąc ma zapłacić, ale w ostatecznym rozliczeniu zapłaci więcej odsetek niż w drugim sposobie, gdzie szybciej spłaca kapitał, a więc niższa jest kwota odsetek.