Kredyty gotówkowe

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Kredyt - jakie raty wybrać?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu jest niezwykle ważna. Kiedy już wiemy, że nie da się uniknąć pożyczenia pieniędzy z banku, warto zastanowić się jaką konkretnie ofertę wybrać. Wśród wielu parametrów, które należy wziąć pod uwagę, są także rodzaj systemu ratalnego.


Istnieją dwa podstawowe systemy rat – raty równe i malejące. Jak sama nazwa wskazuje, w systemie rat równych kredytobiorca spłaca co miesiąc taką samą kwotę. W przypadku rat malejących, pierwsze spłaty są o wiele wyższe później jednak systematycznie maleją.


Największą zaletą tego rozwiązania są mniejsze koszty całkowite – spłacamy szybciej kwotę zadłużenia, a odsetki każdorazowo naliczane są od zmniejszonej sumy. Kolejną niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są małe raty pod koniec okresu spłaty. Niższe obciążenie może się przydać przy ubieganiu się o kolejny kredyt.

Niestety, ze względu na większe ryzyko jakie w takim przypadku ponosi bank, kredyt z malejącymi ratami dostępny jest tylko dla klientów, którzy mają bardzo dobrą zdolność kredytową.


Kiedy mimo wszystko nie warto decydować się na raty malejące? Przede wszystkim należy pamiętać, że pierwsze raty, które będziemy musieli zapłacić w tym systemie będą bardzo wysokie.

Należy być na to przygotowanym finansowo, ponieważ konsekwencje ewentualnych opóźnień w spłacie mogą być bardzo poważne.